RENOWACJA TARASU – KIEDY I JAK CZĘSTO?
Im bardziej dbamy o nasz taras, tym dłużej nam on służy. Nawet najbardziej wytrzymałe i jakościowe drewno wymaga konserwacji i zabezpieczenia. Częstotliwość tych zabiegów jest już kwestią indywidualną, zależną od tego, z jakiego drewna nasze deski są zrobione. Istnieją jednak uniwersalne zasady, których warto przestrzegać.
Olejowanie drewna tarasowego.
Warto pamiętać choćby o olejowaniu. Jest to proces, który warto przeprowadzać dwa razy do roku, najlepiej tuż przez rozpoczęciem wiosny i na zimę. Nie bez znaczenia jest przy tym pora dnia, którą wybierzemy na przeprowadzenie tego zabiegu. Taras musi mieć bowiem czas na wyschnięcie, dlatego podarowanie mu wolnego od użytkowania czasu jest konieczne. Należy również unikać deszczowych i wietrznych dni. Nawet mały ruch wiatru może sprawić, że na świeżo zaolejowany taras dostaną się zanieczyszczenia, których ślad umniejszy efekt dekoracyjny desek. Niewskazane są również dni z mocnym słońcem. Wówczas, olej może niedostatecznie wsiąknąć.
Niezwykle ważny jest także dobór odpowiednich preparatów. Na rynku dostępnych jest wiele środków do malowania desek tarasowych. Jednak nie wszystkie z nich perfekcyjnie i jednolicie zabezpieczają drewno, zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Sprawdzone i godne polecenia są m.in. produkty półprofesjonalne marek DEVA i OSMO.
Sam proces olejowania można przeprowadzić samodzielnie. Nie jest on skomplikowany, choć bardzo ważne jest czy olejowanie desek realizujemy na tarasie już wcześniej użytkowanym, czy też dopiero zamontowanym.
Olejowanie desek – krok po kroku.
Jeśli do czynienia mamy z tą drugą sytuacją, musimy pamiętać, że zaolejować należy wszystkie 4 strony drewna, a następnie trzeba je pozostawić do wyschnięcia. Kiedy mamy pewność, że nasza deska jest już sucha, należy zaolejować ją ponownie raz jeszcze, ale tym razem już po zamontowaniu.
Nieco inaczej sytuacja wygląda przy tarasie już użytkowanym. W tym przypadku konieczne jest w pierwszej kolejności dokładne wyczyszczenie i umycie powierzchni. Najbardziej wskazane jest zastosowanie szczotki ryżowej oraz odpowiedniego środka do czyszczenia i usuwania szarości (OSMO). Oczywiście wszystko później spłukujemy czystą wodą. Kolejnym krokiem jest olejowanie, ale zanim do tego zabiegu przejdziemy, należy pozostawić drewno do wyschnięcia, czekając mniej więcej 1 dobę. Samo olejowanie wykonujemy pędzlem z grubym włosiem. Jednolitym ruchem nakładamy cienką warstwę oleju (nadmiar zbieramy np. pieluchą tetrową lub pędzlem), czekamy do wyschnięcia i drugi raz powtarzamy tę samą czynność.